Jsme zde, abychom umožnili
dětem vzdělanostní základ.

Otevíráme cestu k celoživotnímu
rozvoji, učení a společenskému uplatnění.

Charakteristika školy

Škola je ve třech budovách – na ulicích Jar. Haška,  Dukovanské a v ZŠ Kpt. Jaroše je 1 třída, která je odloučeným pracovištěm MŠ DUHA, Jar. Haška. V současné době provozuje celodenně 10 tříd a 1 třídu s polodenním provozem. Mateřská škola slouží obyvatelům sídliště i blízkého okolí.

Škola je po materiální stránce dobře vybavena, barevně rozlišený nábytek respektuje potřeby dětí různého věku a růstu. Třídy jsou uzpůsobeny pro vzdělávání dětí v programu Začít spolu, centra aktivit svým vybavením a rozmístěním, podporují vzdělávání dětí prožitkem, respektují  individuální potřeby a možnosti všech dětí. Školní vzdělávací program Duhový svět má  hlavní téma roku - Klíče od světa. Je rozpracováván do podtémat, která slouží k tvorbě třídních programů,  je dělán na míru vzdělávací skupině dětí v místě školy s ohledem na jejich rodinu.  Škola nabízí omezeně zájmové kroužky i aktivity veřejnosti. Po profesní stránce, je škola velmi dobře hodnocena a ohodnocena jako ověřená instituce, na níž jsou pozitivní ohlasy.

Naše Mateřská škola získala značku RODIČE  VÍTÁNI za vstřícnou komunikaci a spolupráci s rodiči.

V  rámci  České  republiky  je  škola  zařazena  do  republikové sítě škol, umožňující vzdělávání učitelkám mateřských škol v programu Začít spolu.

Pracujeme podle programu„ Začít spolu".

HLAVNÍ ZÁMĚRY PROGRAMU jsou:

• Důraz na individuální přístup ke každému dítěti.
  • Rozvíjení schopností, znalostí a dovedností dětí prostřednictvím plánovaných činností, prací v centrech aktivit
    a pozorováním.
  • Vedení dětí k samostatnosti rozhodování, volbě, odpovědnosti.
  • Klademe důraz na účast  a spolupráci s rodinou.

Naše poslání

Jsme zde, abychom umožnili dětem vzdělanostní základ, který bude dítěti otevírat cestu k celoživotnímu rozvoji, učení a společenskému uplatnění.

Naší snahou  je ve velké míře spolupracovat s rodinami našich dětí, vtahovat rodinu k nám do školy, aby se mohli rodiče spolupodílet na plánování programu školy, vnímat školu jako partnera, ne soupeře, či placenou službu

Hlavní cíle programu a kompetence

• Vnímat změny, přijímat je, vyrovnat se s nimi.
  • Učit se kriticky myslet, rozpoznat problémy, řešit je.
  • Být tvůrčí, mít představivost.
  • Umět si vybírat a zodpovídat za volbu.
  • Vytvářet a získávat zdravé návyky.

Zřizovatelem   školy  je  Město  Třebíč.  Škola  je   právním  subjektem  hospodařící  s  přiděleným  finančním  příspěvkem
od zřizovatele a s pravomocemi vycházejícími z příslušných zákonů.

Umístění  ZŠ  Kpt. Jaroše, v  blízkosti mateřské školy, umožňuje užší spolupráci obou subjektů, přibližování programů škol
v zájmu dětí a rodičů a možnost společné práce na projektech.

PROJEKTY a specifické činnosti ŠKOLY

• Třídíme odpad ve spolupráci s rodiči - cílem je podpora a výchova k ekologickému myšlení od dětství.
  • EVVO - využíváme přírodní učebnu na školní zahradě, která byla postavena díky finančním prostředkům ze státní dotace MŠMT na základě vypracovaného a přijatého projektu. Cílem je vnímání přírody jako součásti nezbytné pro žití člověka.
  • Jsme partnery celorepublikové organizace Step by Step, pořádáme vzdělávací semináře pro pedagogy, kteří se zajímají
    o program Začít spolu v praxi.
  • Jsme zapojeni do čtyřletého projektu Učíme se spolu - ve spolupráci se Step by Step ČR, o.p.s. 2016 - 2020. V rámci tohoto celorepublikového projektu, pořádáme semináře, diskuzní fóra pro pedagogickou a ostatní aktivní veřejnost, které není problematika vzdělávání lhostejná. Naším záměrem je seznamovat rodiče, veřejnost i pedagogy  s aktuálními trendy ve vzdělávání, s normami kvality vzdělávání v rámci učitelské profese. V rodičovské veřejnosti chceme prohlubovat zájem o školu, o úroveň vzdělávání na škole, kde se jejich dítě vzdělává.
  • Od března 2017 informujeme o probíhajících aktivech na webových stránkách projektu Učíme se spolu.
  • Od září 2017 jsme zapojeni do pětiletého projektu - Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi, jako jedna z pěti mateřských škol v rámci kraje Vysočina. Škola v rámci tohoto projektu poskytuje prostory pro vzdělávání. Školní garant implementuje APIV a spolupracuje s konzultantem  z daného kraje.

CO NABÍZÍME:

• Kromě vzdělávací, výchovné a sociální činnosti, stanovené školským zákonem, také osvětovou činnost a pomoc rodičům
    s výchovou dětí.
  • od  září  2016poskytujeme "  prostor  -  učebnu "  nejen  pro  vzdělávání  pedagogů,  ale možnost pronájmu učebny
    za podobným účelem jiným vzdělávacím agenturám.